Skirtingi czyli falbany

Skirtingi – falbany dekorujące stoły

Nazwa angielska jaka przyjęła się do określania długiej falbany jaką ozdabia się stół oznacza listwę. W tym znaczeniu używa się tego słowa również do nazywania listw przypodłogowych. Ale w branży tekstylnej to materiał na spódnicę lub ozdobna falbana. Skirtingi stosuje się najczęściej na stołach ustawionych jako bufet. Pozwala to na estetyczne udekorowanie stołu na którego wierzch położony jest obrus.

skirtingi-realizacja skirtingi-dekoracja

Jak się wykonuje skirtingi

Do wykonania falbany ozdobnej używa się gęsto umarszczonego materiału. Taki materiał marszczy się na około 200 – 250% cztli na każdy metr boku stołu zużywa się dwa lub dwa i pół metra tkaniny. Na tak umarszczoną tkaninę u góry najczęściej naszywa się miękki rzep, który służy do mocowania do brzegu stołu a jednocześnie pozwala łatwo zdejmować skirtingi do prania. Na brzegu stołu możemy na stałe przymocować drugi rzep lub użyć specjalnych klipsów które mocują skirtingi do stołu a jednocześnie można je łatwo zdjąć kiedy stoły używane są w innym celu niż bufet.

 

Jakie użyć tkaniny

skirtingi-kolory skirting-biały-okrągły

Tkanina na falbanę powinna być niezbyt gruba, łatwo się układająca, lejąca. Może mieć splot atłasowy czyli mieć lekko błyszczący wygląd ale równie dobrze wyglądają tkaniny o splocie prostym, matowym. Kolor tkaniny trzeba dobrać do wnętrza i jest to indywidualna decyzja osoby, która urządza sobie salę restauracji. Najlepiej skiringi wykonać z tkaniny poliestrowej lub mieszanki poliestru z bawełną. Ułatwia to pranie i prasowanie.

Przechowywanie

Ponieważ są mocno marszczone skirtingi są trudne w przechowywaniu. Te, które nie są używane warto przechowywać na specjalnych wieszakach, które zapobiegają nadmiernemu gnieceniu się.

Prasowanie skirtingów jest na pewno dużym wyzwaniem 🙂