Kołdra naturalna czy sztuczna?

Kołdra naturalna czyli jakie wypełnienie?

Kołdra naturalna to przede wszystkim puch. Puch czysty albo wymieszany z pierzem, puch gęsi albo kaczy, puch sprężysty albo sztywniejszy. Jak widać już same rodzaje puchowych wypełnień to niezła łamigłówka.

Najlepszy jest puch gęsi. Polskie hodowle są bardzo dobrym uznanym w świecie producentem puchu. Dlatego nie potrzebujemy poszukiwać lepszych źródeł za granicą; w tym wypadku polskie pochodzenie to gwarancja najwyższej jakości.

Kołdry wypełnione czystym puchem są bardzo lekkie a jednocześnie bardzo ciepłe. Jednak cena jaką przyjdzie nam zapłacić za taką kołdrę często przekracza możliwości przeciętnego kupującego. Dlatego śmiało możemy sięgać po kołdry które mają wypełnienie w 90% puchowe lub nawet w 70%. Nadal będą bardzo ciepłe a cena już bardziej akceptowalna.

Nie tylko puch jest naturalny

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z innych naturalnych wypełnień. Kołdry z wypełnieniem wełnianym obecne są od dawna na naszym rynku. Te z wypełnieniem bawełnianym czy jedwabnym to może trochę nowsze pomysły ale też już sprawdzone od lat.

Trochę trzeba natomiast uważać na reklamy wypełnień o nazwach lyocell, tencel czy bambus. Są to włókna pochodzenia celulozowego czyli niby naturalne ale ta celuloza która jest surowcem jest przetwarzana w fabrykach chemicznych na surowiec, który staje się w mojej ocenie włóknem sztucznym. Dlatego takie kołdry to już dla mnie są kołdrami ze sztucznym wypełnieniem.

A pokrycie?

Ale kołdra to nie tylko wypełnienie. Kołdra to również tkanina w której wypełnienie jest umieszczone. Najlepsza jest oczywiście bawełna i tego się trzymajmy kupując kołdrę naturalną.

Spokojnych snów 🙂